space

spaceCBDNA/NBA Southern Division February 23-25, 2012
spaceSchool of Music, Kennesaw State University, Kennesaw, Georgia


Conference Schedule

Performing Ensembles

Presentations & Research Sessions

Online Registration

Conference Housing

Traveling to the Conference

KSU School of Music
Bailey Performance Center
Kennesaw Arts District
Kennesaw State University

Kennesaw, Georgia

Home

Featured University Ensembles include:

Columbus State University Wind Ensemble – Jamie L. Nix

John Adams/Odom - Short Ride in a Fast Machine

Ingolf Dahl - Concerto for Saxophone and Wind Orchestra
             Amy Griffiths, saxophone

Mason Bates - Sea-Blue Circuitry
    CBDNA Southern Division Premiere

Donald Grantham - J'ai ete au bal

Kennesaw State University Wind Ensemble – David Kehler

Richard Strauss - Weiner Philharmoniker Fanfare

Frank Ticheli - Postcard

Zdenék Lukáš
- Musica Boema, Opus 137

Joel Puckett - Avelynn's Lullaby
    CBDNA Southern Division Premiere

Ron Nelson - Sonoran Desert Holiday

Liberty University Wind Ensemble – Stephen Kerr

John Williams/Lavender - Liberty Fanfare

Morten Lauridsen/Reynolds - O Magnum Mysterium

Greg Simon - Foolish Fire
    CBDNA Southern Division Premiere

John Mackey - Hymn To A Blue Hour

Nancy Galbraith - Danza de los Duendes

Joseph Turrin - High Flight

University of Georgia Wind Symphony – Gregg Gausline

Mason Bates - Mothership
             (Premiere Performance)

Vincent Persichetti - Masquerade for Band                                                                                                        
Joel Puckett - It Perched for Vespers Nine

Philip Glass/Lortz - Concerto Fantasy for Two Timpanists and Orchestra
             Tim Adams and Kimberly Toscano, timpani

University of Louisville Chamber Players - Frederick Speck

Paul Lansky - What, Me Worry? from Comix Trips
        Flute, Oboe, Clarinet, Bassoon, Percussion, Piano, Viola, Double Bass

Vaclav Nelhybel - Concertino da Camera
        Solo Cello, 15 Wind Instruments, Piano and 3 Percussion
             Paul York, cello

Jennifer Higdon - Smash
        Flute, Clarinet, Violin, Viola, Cello and Piano

Wil. Berger - Moderato, Scherzo, Menuett & Finale from Serenade, Op. 102    
        2 Flutes, 2 Oboes, 2 Clarinets, 2 Bassoons and 4 Horns

Jean Françaix/Wanek - L’heure du berger
    Vieux Beaux (The Old Dandies)
    La belle Otero (Pin-up Girls)
    Les petits nerveux (Nervous Children)
        Flute, Oboe, 2 Clarinets, Horn, 2 Bassoons, Trombone and Piano

University of North Carolina at Chapel Hill Wind Ensemble – Evan Feldman

Walter Piston - Tunbridge Fair

Sigur Rós/Vickerman - Ára Bátur

Stephen Anderson - Edge

Aaron Copland/Hindsley - El Salón México

Arturo Márquez - Danzón No. 2

University of South Carolina Symphonic Winds – Rebecca Phillips

Frank Ticheli - Postcard

Nebojsa Macura - Echoes of Rascia

Andy Francis - Threnody

Vincent Persichetti - Symphony No. 6

Robert Russell Bennett -  "Celebration" from Symphonic Songs for Band

Valdosta State University "Exit 18" - Joseph H. Brashier

Andy Akiho - to wALk Or RuN in west harlem

Matthew Tommasini - Torn Canvases

Jonathan Newman - OK Feel Good

Joel Puckett - Southern Comforts

Andy Akiro - NO one To kNOW one

--------------------------------------------------------------------------

Featured Public School and Community Ensembles include:

Harrison High School Wind Ensemble – David Vandewalker

Gustav Holst/Patterson - A Fugal Overture

Ralph Vaughan Williams/Winkler - Prelude: 49th Parallel

Steven Bryant - Anthem

James Mobberley - Words of Love

David Dzubay - Shadow Dance

Glenn C. Jones Middle School Honor Band - Tonya Millsap

Richard Saucedo - Flight of the Thunderbird

Percy Grainger/Sheldon - Spoon River

Franz Schubert/George - Ave Maria

John Philip Sousa/Bocook - The Invincible Eagle

Brian Balmages - Arabian Dances

Mabry Middle School 7/8th Grade Symphonic Band – Jill Barnocki

Pierre Leemans/Swearingen - March of the Belgian Paratroopers

Percy Grainger/Daehn - Themes from "Green Bushes"

Eric Whitacre - Seal Lullaby

Eric Cook - Bolivar

Samuel Hazo - Psalm 42

John Mackey - Foundry

W. H. Oliver Middle School – Susan Waters

Richard Saucedo - American Barndance

Brian Balmages - Rhythms and Riffs

Gary Ziek - Fanfare for a Celebration

Randall Standridge - The Rowan Tree

John Philip Sousa/Schissel - The Lambs March

Todd Stalter - Ignition

Riverwatch Middle School Symphonic Band – Matt Koperniak

John Mackey - Undertow

Karl King - Allied Honor March

Donald Grantham - Baron Piquant on Pointe

Frank Ticheli - Amen

Tara Winds – Andrea DeRenzis-Strauss

Peter Mennin - Canzona

Mark Camphouse - The Well (from Symphony from Ivy Green)

Richard Franko Goldman - National Band Association March                       

Dan Forrest - A Basque Lullaby                                                

Nikolai Rimsky-Korsakov/Hindsley - Capriccio Espagnol, Op. 34                                
    Alborada                   
    Variazioni
    Alborada
    Scena e canto gitano
    Fandango asturiano

Leonard Bernstein/Polster - Four Dances from West Side Story                      
    Scherzo                                       
    Mambo
    Cha-cha
    Cool (Fugue)

Thompson High School Symphonic Band – Jon Bubbett

Cindy McTee - Fanfare from “Soundings”

Percy Grainger - Lads of Wamphray

Frank Ticheli - Rest

Modest Mussorgsky/Hindsley - Pictures at an Exhibition (Selections)    

W.T. Woodson Symphonic Band - Melinda McKenzie Hall, Conductor

Rossano Galante - Mount Everest

Malcolm Arnold/Johnstone - English Dances, Set I
    Andantino
    Vivace
    Mesto
    Allegro Risoluto

Giacomo Puccini/Vinson - O Mio Babbino Caro

Sammy Nestico - A Tribute to Stephen Foster

George Gershwin/Barker - Embraceable You
Calvin Custer - Saints’ Hallelujah
             Dave Steinmeyer, Trombone

John Ansell/Godfrey - Plymouth Hoe, A Nautical Overture

Fred Jewell - March - The Outlook